W dzisiejszym wpisie dowiesz się:
- dlaczego gospodarka chińska wprowadza sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju
- jakie zasady będą obowiązywały spółki chińskie vs. Dyrektywa CSRD w Europie
- kiedy sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju obejmie spółki chińskie
Zapraszamy również do skorzystania z wersji pilotażowej raportowania zgodnie z CSRD na naszej stronie: Oferta – Velma ESG
Chińskie giełdy ogłaszają obowiązkowe wymogi dotyczące raportowania zrównoważonego rozwoju dla firm
Trzy główne giełdy w Chinach, Giełda Papierów Wartościowych w Szanghaju (SSE), Giełda Papierów Wartościowych w Shenzhen (SZSE) i Giełda Papierów Wartościowych w Pekinie (BSE), ogłosiły publikację nowych wytycznych w zakresie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju dla spółek notowanych na giełdzie, w tym nowego wymogu dotyczącego setek spółek o większej kapitalizacji i emitentów notowanych na dwóch giełdach rozpoczną w 2026 r. obowiązkowe ujawnianie szerokiego zakresu zagadnień związanych z ESG.
Wraz z ogłoszeniem Chiny dołączają do innych głównych rynków w trakcie wprowadzania nowych wymogów w zakresie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju dla przedsiębiorstw, w tym niedawno wprowadzonej unijnej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), przyszłych zasad ujawniania informacji klimatycznych amerykańskiej Komisji SEC oraz innych jurysdykcji, w tym Australii, Brazylii , Singapurze i Wielkiej Brytanii.
Zgodnie z nowymi wytycznymi wydanymi przez chińskie giełdy wymogi sprawozdawcze dla spółek będą obejmować cztery „podstawowe tematy”, w tym zarządzanie, strategię, wpływ, zarządzanie ryzykiem i możliwościami oraz wskaźniki i cele. Wymienione tematy wskazują, że giełdy przyjmują podejście „podwójnej istotności” do raportowania dotyczącego zrównoważonego rozwoju, które obejmuje raportowanie zarówno na temat ryzyk i wpływu kwestii zrównoważonego rozwoju na przedsiębiorstwo, jak i wpływu przedsiębiorstw na środowisko i społeczeństwo.
Według giełd główne tematy zawarte są w wytycznych „aby inwestorzy i zainteresowane strony mogły w pełni zrozumieć wysiłki spółek notowanych na giełdzie na rzecz radzenia sobie ze zrównoważonym rozwojem i zarządzania nim.
Wytyczne określają wymogi w zakresie sprawozdawczości w szerokim zakresie kategorii środowiskowych, społecznych i zarządzania, w tym zmiany klimatu, ochrony ekosystemów i różnorodności biologicznej, gospodarki o obiegu zamkniętym, zużycia energii, bezpieczeństwa łańcucha dostaw i rewitalizacji obszarów wiejskich, a także przeciwdziałania korupcji i przekupstwu , pośród innych. W szczególności zasady te obejmują sprawozdawczość na temat emisji gazów cieplarnianych w łańcuchu wartości zakresu 3, co było kluczowym punktem kontrowersji dla SEC podczas przygotowywania ostatecznej reguły klimatycznej, ponieważ przedsiębiorstwa wyraziły obawy dotyczące niewiarygodności i trudności w gromadzeniu wartości dane dotyczące emisji łańcuchowych.
Obowiązkowe wymogi raportowania wynikające z nowych wytycznych będą dotyczyły większych spółek, w tym znajdujących się we flagowym indeksie Shenzhen 100, SSE 180 i Shanghai Science and Technology Innovation 50, a także spółek dual-listed z papierami wartościowymi zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Ogółem obowiązkowe wymogi dotyczą ponad 450 spółek reprezentujących około połowę notowanej na giełdzie wartości rynkowej. Giełda w Pekinie, do której zrzeszają się przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, wprowadza wytyczne na zasadzie dobrowolności. W przypadku podmiotów objętych obowiązkowymi wymogami sprawozdawczość ma się rozpocząć w 2026 r. za okres sprawozdawczy 2025 r.
Źródło: Wpis jest tłumaczeniem artykułu opublikowanego w na łamach ESG Reporting, China Stock Exchanges Announce Mandatory Sustainability Reporting Requirements for Companies z dnia 12.02.2024, China Stock Exchanges Announce Mandatory Sustainability Reporting Requirements for Companies – ESG Today