Jak przygotować strategię zrównoważonego rozwoju firmy w ramach ESG?

Opublikowano w

Nowe raportowanie ESG co musisz wiedzieć (3)

Lidia Grzegorczyk

Dziś garść informacji w krótkich krokach. Często otrzymuję pytania od przedsiębiorców:

  • od czego rozpocząć raportowanie ESG?
  • jak zbierać dane ESG i co robić?
  • jak przygotować strategię i oświadczenie zrównoważonego rozwoju?

Poniżej kilka przydatnych informacji jak przygotować strategię zrównoważonego rozwoju, która jest kluczowym elementem raportowania niefinansowego, które stało się faktem i obowiązkiem dal wielu firm od 2024 toku według Dyrektywy CSRD. (Więcej w poprzednich artykułach o ESRS i ostatniej publikacji CSRD)

 

Kroki w przygotowaniu strategii zrównoważonego rozwoju niezbędnej w raportowaniu ESG

 

ESG to skrót od Environmental, Social and Governance, czyli środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. To trzy obszary, na które coraz bardziej zwracają uwagę inwestorzy, klienci i pracownicy, oceniając działalność przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa, które dbają o te aspekty, mogą zwiększyć swoją wartość rynkową, poprawić reputację i zyskać przewagę konkurencyjną.

Aby skutecznie komunikować swoje zaangażowanie w ESG, przedsiębiorstwa powinny przygotować strategię i oświadczenie zrównoważonego rozwoju. Strategia to dokument, który określa cele, działania i wskaźniki dotyczące ESG, zgodne z misją i wizją firmy. Oświadczenie to krótki tekst, który podsumowuje strategię i prezentuje najważniejsze informacje dla interesariuszy.

Poniżej następujące kroki:

 

1. Zidentyfikuj swoich interesariuszy i ich oczekiwania. Interesariuszami mogą być np. inwestorzy, klienci, pracownicy, dostawcy, społeczność lokalna, organizacje pozarządowe itp. Zbadaj ich potrzeby i preferencje dotyczące ESG i dostosuj do nich swoją komunikację. Na przykład, inwestorzy mogą być zainteresowani wpływem twojej firmy na środowisko naturalne i ryzyka klimatyczne, klienci mogą być zainteresowani twoją odpowiedzialnością społeczną i etycznym podejściem do biznesu, pracownicy mogą być zainteresowani twoją kulturą organizacyjną i polityką personalną.

 

2. Przeprowadź analizę istotności. To proces, który pozwala określić, które zagadnienia ESG są najistotniejsze dla twojego przedsiębiorstwa i dla twoich interesariuszy. Możesz przygotować: ankietę, wywiad lub warsztat. Na podstawie analizy materialności stwórz macierz materialności, która pokaże priorytetyzację zagadnień ESG. Na przykład, jeśli prowadzisz firmę produkcyjną, to prawdopodobnie jednym z najważniejszych zagadnień będzie redukcja emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii, jeśli prowadzisz firmę usługową, to prawdopodobnie jednym z najważniejszych zagadnień będzie zapewnienie bezpieczeństwa danych i prywatności klientów.

 

3. Określ swoją misję i wizję zrównoważonego rozwoju. To krótkie zdania, które wyrażają cel i kierunek twojego przedsiębiorstwa w zakresie ESG. Misja powinna odpowiadać na pytanie: dlaczego robimy to, co robimy? Wizja powinna odpowiadać na pytanie: dokąd zmierzamy? Na przykład, jeśli prowadzisz firmę kosmetyczną, to twoja misja może brzmieć: tworzymy naturalne i ekologiczne kosmetyki dla zdrowia i urody naszych klientów. Twoja wizja może brzmieć: chcemy być liderem na rynku kosmetyków naturalnych i promować zrównoważony styl życia.

 

4. Zdefiniuj swoje cele i działania dotyczące ESG. Cele to konkretne i mierzalne rezultaty, które chcesz osiągnąć w określonym czasie. Działania to konkretne i realizowalne zadania, które pomogą ci osiągnąć cele. Cele i działania powinny być zgodne z twoją misją i wizją oraz z wynikami analizy materialności. Na przykład, jeśli prowadzisz firmę odzieżową, to jeden z twoich celów może być: zmniejszenie śladu węglowego naszej produkcji o 20% do 2025 roku. Jednym z twoich działań może być: wprowadzenie certyfikowanych materiałów organicznych i recyklingowych do oferty.

 

5. Wybierz wskaźniki do monitorowania postępów i raportowania wyników. Wskaźniki to miary, które pokazują stopień realizacji celów i działań dotyczących ESG. Wskaźniki powinny być istotne, wiarygodne i porównywalne. Możesz wykorzystać do tego np. standardy międzynarodowe lub branżowe. Na przykład, jeśli prowadzisz firmę spożywczą, to jeden z twoich wskaźników może być: procent produktów z certyfikatem Fairtrade lub ekologicznym w asortymencie.

 

6. Napisz oświadczenie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa w ramach ESG. To tekst, który podsumowuje twoją strategię i prezentuje najważniejsze informacje dla interesariuszy. Oświadczenie powinno być krótkie, jasne i przekonujące. Powinno zawierać następujące elementy: misję i wizję zrównoważonego rozwoju, główne zagadnienia istotności, cele i działania dotyczące ESG, wskaźniki i wyniki, plany na przyszłość.

 

Na przykład, jeśli prowadzisz firmę farmaceutyczną, to twoje oświadczenie może brzmieć w uproszczeniu:

Naszą misją jest tworzenie innowacyjnych i bezpiecznych leków dla poprawy jakości życia ludzi na całym świecie. Naszą wizją jest być globalnym liderem w dziedzinie medycyny personalizowanej i terapii genowej. Nasze główne zagadnienia materialne to: etyka badań i rozwoju, dostępność i cenowość leków, zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, ochrona środowiska naturalnego. Nasze cele i działania dotyczące ESG to: zapewnienie zgodności z najwyższymi standardami etycznymi i prawnymi w naszych badaniach i rozwoju, współpraca z organizacjami humanitarnymi i rządami w celu zapewnienia dostępu do leków dla osób potrzebujących, wdrażanie programów profilaktyki zdrowotnej i poprawy warunków pracy dla naszych pracowników, redukcja zużycia energii i odpadów w naszych procesach produkcyjnych. Nasze wskaźniki i wyniki to: liczba badań klinicznych przeprowadzonych zgodnie z dobrymi praktykami klinicznymi, liczba pacjentów objętych programami dostępu do leków, wskaźnik absencji chorobowej i satysfakcji pracowników, procent energii ze źródeł odnawialnych i odpadów poddanych recyklingowi. Nasze plany na przyszłość to: rozwijanie nowych terapii genowych dla chorób rzadkich i nieuleczalnych, poszerzanie naszej obecności na rynkach wschodzących i rozwijających się, inwestowanie w rozwój kompetencji i kariery naszych pracowników, wspieranie inicjatyw na rzecz ochrony bioróżnorodności i walki ze zmianami klimatu.

 

7. Opublikuj i rozpowszechnij swoją strategię i oświadczenie. To ważny krok, który pozwoli ci zbudować zaufanie i lojalność interesariuszy. Możesz opublikować swoją strategię i oświadczenie na swojej stronie internetowej, w mediach społecznościowych, w raportach rocznych lub w innych materiałach informacyjnych. Możesz też zorganizować spotkania, webinaria lub warsztaty, aby przedstawić swoją strategię i oświadczenie i uzyskać feedback.

 

Z przyjemnością pomożemy i odpowiemy na pytania.

Zapraszam do konsultacji na naszej stronie oraz bezpośredniego kontaktu w formularzu kontaktowym.
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Cześć, jak mogę pomóc w ESG?

× Umów się na DEMO