Jaka jest różnica między łańcuchem wartości a łańcuch dostaw?

Opublikowano w

LinkedIN (14)

Lidia Grzegorczyk

Jaka jest różnica między łańcuchem wartości (VC) a łańcuch dostaw?

 

Łańcuch wartości obejmuje łańcuch dostaw. Łańcuch dostaw to uczestnicy łańcucha wartości (VC) poprzedzający jednostkę raportującą. Jednakże VC obejmuje także podmioty niższego szczebla wraz z łańcuchem dostaw. Łańcuch dostaw dostarcza produkty, w tym surowce, komponenty lub usługi, które są wykorzystywane przy opracowywaniu produktów lub usług przedsiębiorstwa.

 

W zależności od pozycji w VC łańcuch dostaw przedsiębiorstwa może być częścią VC innego przedsiębiorstwa na niższym szczeblu łańcucha dostaw. W niektórych branżach określenie „upstream” lub „downstream” odnosi się do konkretnych punktów w łańcuchu, a nie do sprawozdawczości pozycja przedsiębiorstwa w łańcuchu. Istnieją jednak inne podmioty i osoby, które są powiązane z działalnością, produktami lub usługami przedsiębiorstwa, nie będąc „dostawcami”, np. lokalna policja chroniąca majątek przedsiębiorstwa, ponieważ mogą one wywołać wpływ np. poprzez użycie nadmiernej siły wobec osób wkraczających na teren przedsiębiorstwa. W tym przypadku nie ma relacji biznesowej, ale istnieje wpływ na łańcuch wartości. Może osiągnąć próg istotności, jeśli tak jest uznane za wystarczająco poważne.

 

Wytyczne dotyczące wdrażania skupiają się na VC na wyższym i niższym szczeblu łańcucha wartości, definicja łańcucha wartości zawarta w załączniku 2 do aktu delegowanego jest szersza niż VC na wyższym i niższym szczeblu łańcucha dostaw, ponieważ obejmuje również własne operacje. VC definiuje się jako „pełny zakres działań, zasobów i relacji związanych z przedsięwzięciem”. oraz model biznesowy i otoczenie zewnętrzne, w którym działa. Łańcuch wartości obejmuje działania, zasoby i relacje, które przedsiębiorstwo wykorzystuje i na których opiera się przy tworzeniu swoich produktów lub usług od koncepcji po dostawę, konsumpcję i koniec życia. Do odpowiednich działań, zasobów i relacji zaliczają się: związane z modelem biznesowym przedsiębiorstwa oraz otoczeniem zewnętrznym, w którym ono funkcjonuje.

 

Łańcuch wartości obejmuje działania, zasoby i relacje, które przedsiębiorstwo wykorzystuje i na których opiera się przy tworzeniu swoich produktów lub usług od koncepcji po dostawę, konsumpcję i koniec życia. Odpowiednie działania, zasoby i relacje obejmują:

a) te związane z własną działalnością przedsiębiorstwa, takie jak zasoby ludzkie;

b) kwestie wzdłuż kanałów dostaw, marketingu i dystrybucji, takie jak pozyskiwanie materiałów i usług oraz sprzedaż i dostawa produktów i usług; I

c) otoczenie finansowe, geograficzne, geopolityczne i regulacyjne, w którym działa przedsiębiorstwo.”

 

 

 

Źródło: EFRAG IG 2: Value Chain Implementation Guidance, czerwiec 2024.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Cześć, jak mogę pomóc w ESG?

× Umów się na DEMO