Stan raportowania ESG w polskich firmach >250 osób

Opublikowano w

LinkedIN (1)

Lidia Grzegorczyk

Coraz częściej w zapytaniach ofertowych pojawiają się kwestie, jak my podchodzimy do zagadnień środowiskowych. Tego wymaga rynek, to staje się standardem, więc nie możemy tego nie zauważać – powtarza wielu przedsiębiorców. Dodatkowo, Dyrektywa CSRD, która wprowadza obowiązek raportowania dla firm zatrudniających powyżej 250 osób wpływa na konieczność przygotowania i zebrania danych za lata raportowe. O tym kto i kiedy powinien przygotować raport ESG pisałam TUTAJ.

 

Do obecnych wyzwań, które najczęściej są podnoszone przez przedsiębiorców to:

  • Niska świadomość ESG kadr zarządzających organizacją.
  • Obarczanie pracowników dodatkowym obowiązkiem.
  • Konieczność gromadzenia nowych danych.
  • Nieprecyzyjne wymagania.
  • Brak zautomatyzowanego systemu gromadzenia danych.
  • Brak doświadczonych audytorów, którzy mogliby dostarczać wartościowej, spójnej dla różnych organizacji, informacji zwrotnej, pozwalającej na doskonalenie raportowania.

Wyzwań jest oczywiście więcej, ale spójrzmy dodatkowo na liczby.

 

Stan ESG na dziś

 

Obraz, który płynie z badania 150 firm średnich i dużych, zatrudniających ponad 250 pracowników, jest taki, że jeśli ująć to optymistycznie – specjaliści od ESG będą mieli wiele pracy.

  • 53% firm polskich nie zna pojęcia ESG,
  • 14 % zna temat dobrze,
  • 32 % słyszało kiedyś o raportowaniu niefinansowym.

Najmniejsza świadomość jest w przemyśle i budownictwie (odpowiednio 62 i 57 % firm z tych branży zupełnie nie zna tematu), relatywnie najlepiej jest – znowu w budownictwie i w usługach – odpowiednio 18 i 15% zna to zagadnienie doskonale. [1]

 

Niewiele firm polskich zna tematykę ESG, więc i niewiele, bo tylko co piąta firma, opracowała strategię zrównoważonego rozwoju, najwięcej w firmach handlowych (25 %) i dużych (24 %). Z tego elitarnego grona 20%, blisko połowa opracowała tę strategię samodzielnie (47 %), reszta wspierała się usługami kancelarii prawnych, firm doradczych, a nawet uczelni. [2]

 

Wyniki badania pokazują, że korzyści z wdrożenia ESG przychodzą dość szybko, jednak firmy niechętnie godzą się z koniecznością zmian, więc ciężko im się przekonać do rozpoczęcia tej drogi. Stąd ten sceptycyzm, który widać w badaniach, a także niepewność co do tego, czego oczekiwać od przyszłości. Firmy boją się niepewności, boją się kosztów, które trudno dziś policzyć i oczekują wsparcia z zewnątrz. Najsilniejszymi motorami zmian będą wymagania kontrahentów czy instytucji finansowych, także tych decydujących o grantach, niebagatelną rolę odgrywa także dzisiejszy kryzys energetyczny i chęć oszczędzenia na wydatkach na energię.

 

Co po wprowadzeniu Dyrektywy CSRD?

 

Ujednolicenie systemu raportowania. Spójność i porównywalność wskaźników. To główny cel Dyrektywy. Co zatem zmieni się po jej wprowadzeniu?

  • Przejrzystość w kwestiach ochrony środowiska, spraw społecznych i zarządzania ma stać się normą dla dużych firm.
  • UE zostanie liderem w światowych standardach raportowania zrównoważonego rozwoju.
  • Około 50 000 firm, które mają zostać objęte nowymi przepisami, w porównaniu z obecnymi 11 700.

Należy również wspomnieć ponownie o korzyściach, które wynikają z raportowania ESG:

✅ Transparentny i wiarygodny raport ESG jest atrakcyjnym „kąskiem” dla inwestorów – zwłaszcza tych zagranicznych u których świadomość oraz wpływ raportu ma większe znaczenie przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej (tylko w USA w ubiegłym roku przygotowano ponad 4k raportów, Niemczech prawie 2k raportów, Japonia 1,3k raportów, w Polsce 313, Rumunia 37, źródło: CorporateRegister).

✅ Podniesienie wiarygodności inwestycji firmy oraz zmniejszenie jej ryzyka inwestycyjnego.

✅ Możliwość uzyskania lepszych warunków finansowych oraz konieczność przedstawiania wpływu projektu na kwestie klimatyczne.

✅ Podniesienie wartości spółki w oczach inwestora.

✅ Ułatwienia podejmowania decyzji (w mojej ocenie istotne zwłaszcza przy inwestycjach i projektach technologicznych efektywności energetycznej, gdzie interesują mnie wskaźniki kWh, tonCO2 i innych mierzalnych w jednostkach SI wskaźników).

✅ Ocena spółki na poziomie sektora.

✅ Wsparcie w podjęciu decyzji o przejęciu spółki.

✅ Atrakcyjność spółki w oczach sektora publicznego, zwłaszcza podczas dużych przetargów.

✅ Rywalizacja z konkurencją o lepsze miejsce rynkowe.

 

Co możesz zrobić?

 

W kwestii wyzwań, które opisano wyżej możesz rozpocząć stopniowe zdobywanie wiedzy w zakresie ESG przez specjalistów z branży. Jednocześnie, warto przyjrzeć się narzędziom, które wspomogą proces zbierania danych do raportowania i przyspieszą proces. Jako VELMA ESG z przyjemnością będziemy wspierać Cię w tym procesie.

 

Możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji wysyłając do nas email lub skorzystać z bezpośredniego narzędzia do automatycznego przygotowania raportu ESG zgodnego z wytycznymi i regulacjami GRI. Jesteśmy pierwszym w Polsce przedsiębiorstwem, które uzyskało certyfikację GRI na narzędzie IT do raportowania ESG.

 

Pozdrawiamy

 

Zespół VELAM

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Cześć, jak mogę pomóc w ESG?

× Umów się na DEMO