VELMA ESG została pierwszym w Polsce partnerem Carbon Risk Real Estate Monitor Global Pathways (CRREM) to projekt oparty o metodologię monitorowania ryzyka węglowego nieruchomości. Metodologia wypracowana w projekcie badawczo-innowacyjnym, który definiuje naukowe ścieżki dekarbonizacji dla sektorów nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych w celu zarządzania ryzykiem przejścia i dostosowania do celów paryskich.
Dlaczego nowe metody są istotne?
Według raportu IEA Global Status Report (Międzynarodowa Agencja Energetyczna) około 36% światowego zużycia energii i 39% emisji dwutlenku węgla związanych z energią jest rozliczanych z globalnego sektora budynków i budownictwa. Aby poprawić zużycie energii przez nieruchomości, branża nieruchomości musi w coraz większym stopniu zająć się łagodzeniem bezpośrednich i pośrednich emisji wynikających z etapu budowy nowych budynków lub renowacji oraz, w stosownych przypadkach, z demontażu pod koniec ekonomicznego okresu użytkowania. Ze względu na niski wskaźnik renowacji istniejących zasobów europejskich oraz szczególne wymagania wynikające ze zmian klimatycznych, każdy wzrost efektywności energetycznej wymaga bardziej energetycznych modernizacji istniejących zasobów nieruchomości w celu zmniejszenia śladu węglowego.
Jaki jest cel metody?
CRREM zapewnia branży nieruchomości przejrzyste, oparte na nauce ścieżki dekarbonizacji zgodne z paryskimi celami klimatycznymi dotyczącymi ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 2°C, z ambicjami do 1,5°C. Ścieżki te umożliwiają zainteresowanym stronom z branży oszacowanie ryzyka emisji dwutlenku węgla i związanego z nim zmieniającymi się oczekiwaniami rynkowymi i regulacjami prawnymi, objętymi tym, co jest klasyfikowane jako „ryzyko związane z przejściem”. CRREM oferuje kompleksowe ramy skoncentrowane na narażeniu na ryzyko emisji dwutlenku węgla i potencjalnych strategiach ograniczania tego ryzyka, a także zawiera elementy niezbędne do przeprowadzenia analizy scenariuszy. Może być wykorzystywany do realizacji inicjatyw na dużą skalę, takich jak grupa zadaniowa ds. ujawniania informacji finansowych związanych z klimatem i taksonomia UE na rzecz zrównoważonych działań.
Skorzystaj z konsultacji TUTAJ