Analiza i konsekwencje zmian w regulacjach dotyczących raportowania ESG. O tym jakie zmiany zaszły pisaliśmy w poprzednim poście tutaj: zmiany, zmiany, zmiany w raportowaniu ESG – Omnibus – Velma ESG 1. Zachowanie spokoju i realizacja obowiązków Wobec niepewności związanej z wdrażaniem nowych przepisów, najrozsądniejszą strategią dla firm wydaje się kontynuowanie działań zgodnie…
Dzielenie się wiedzą
to nasza misja
Zapoznaj się z przygotowanymi przez nas materiałami, a zgadanienia związane z raportowaniem efektywności energetycznej nie będą miały przd Tobą tajemnic.
Dziś, tj. 26.02.2025 Komisja Europejska opublikowała podsumowanie zmian dot. raportowania ESG, do najważniejszych należą: Liczba przedsiębiorstw objętych obowiązkowym raportowaniem zrównoważonego rozwoju zmniejszy się o około 80%. Wyłączone z tego zakresu będą duże przedsiębiorstwa zatrudniające do 1000 pracowników (czyli niektóre z drugiej i pierwszej fali) oraz notowane MŚP (wszystkie przedsiębiorstwa z trzeciej fali). Obowiązek raportowania…
Ponad trzy czwarte dyrektorów finansowych (CFO) przewiduje, że ich firmy utrzymają lub zwiększą inwestycje związane z zrównoważonym rozwojem, nawet po ostatnich wyborach w USA, chociaż priorytety inwestycyjne przesuną się z obszarów wpływu środowiskowego i społecznego w kierunku zagadnień związanych z oczekiwaniami interesariuszy oraz operacjami biznesowymi, wynika z nowego badania skoncentrowanego na rynku amerykańskim, opublikowanego przez…
W ubiegłym roku bardzo szeroko pisaliśmy o ESRS VSME, czyli dobrowolnych wytycznych dla MŚP nienotowanych na giełdzie. Dziś przypomnimy tę kwestię oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy VSME są dobrowolne czy faktycznie presja rynku sprawia, że mniejsze spółki jednak powinny przygotować raporty będąc w łańcuchu dostaw większych firm i nie chce zostać w tzw. ogonie….
Co powinna zawierać dobra strategia ESG? Zagadnienia związane z ESG (ang. Environmental, Social, Governance) coraz częściej stanowią kluczowy element długofalowego rozwoju firm, niezależnie od ich wielkości czy branży. Z jednej strony rosną oczekiwania interesariuszy (inwestorów, klientów, pracowników, społeczności lokalnych), a z drugiej – zaostrzają się regulacje i standardy sprawozdawczości, takie jak European Sustainability Reporting Standards…
Poznaj warsztaty, które pobudzą innowacje, zwiększą zaangażowanie i wzmocnią zrównoważony rozwój Twojej firmy Dlaczego warto przeprowadzić w firmie warsztat ESG dla pracowników i zespołu zajmującego się ESG? 1. Wyzwania Brak zrozumienia koncepcji ESG: Wielu pracowników i liderów wciąż nie do końca rozumie, czym jest ESG oraz jak wpływa na długoterminową strategię biznesową. Rozproszona wiedza:…
📢 Ocena istotności w zróżnicowanych sektorach – jak to zrobić skutecznie? Twoja firma działa w różnych sektorach i zastanawiasz się, jak prawidłowo przeprowadzić ocenę istotności oddziaływań, ryzyk i szans? Warto wiedzieć, że ESRS nie narzucają jednego uniwersalnego procesu. Dlaczego? Bo każde przedsiębiorstwo, a szczególnie te zdywersyfikowane globalnie, ma unikalne wyzwania i kontekst działania. …
📢 Jak często aktualizować ocenę istotności w zakresie zrównoważonego rozwoju? Zgodnie z wytycznymi CSRD i ESRS, ocena istotności powinna być przeprowadzana co roku, ponieważ oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju stanowi część sprawozdania z działalności przedsiębiorstwa. Jednostka musi na każdy dzień sprawozdawczy ocenić swoje istotne oddziaływanie, ryzyka oraz możliwości, aby dostarczyć najbardziej aktualne i istotne informacje….
W bieżącym roku został opublikowany draft wytycznych oraz wskaźników ESG dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Już dziś widzimy ogromne zainteresowanie przygotowaniem raportu (mimo jego dobrowolności – firmy coraz liczniej decydują się na przygotowanie raportu, aby zwiększyć lub utrzymać istniejący łańcuch dostaw oraz odpowiedzieć na wymagania większych odbiorów. W dzisiejszej części dowiesz się: ✅ jaki…
Amerykańska Komisja ds. Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi (CFTC) ogłosiła pierwsze wytyczne dotyczące handlu kontraktami pochodnymi na dobrowolne kredyty węglowe, co jest kluczowym krokiem w regulacji tego wschodzącego rynku. Dobrowolne kredyty węglowe to jednostki, które pozwalają emitować jedną tonę metryczną dwutlenku węgla lub jej równoważnik w gazach cieplarnianych. CFTC uznaje, że regulacja tego rynku pomoże zapobiec…
- 1
- 2
- 3
- …
- 7
- Następne »